Nie ulega żadnej wątpliwości, że prysznic bez brodzika już od kilku lat cieszy się rosnącą popularnością wśród inwestorów. Zastanawiasz się, czy jest to rozwiązanie dla każdego oraz jakie są jego wady i zalety? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te i kilka innych pytań związanych właśnie z tym zagadnieniem – mamy nadzieję, że to choć trochę pomoże Wam w podjęciu decyzji o tym, czy warto decydować się na natrysk bez brodzika.

Zalety prysznica bez brodzika

1. Wygoda i bezpieczeństwo

Prysznic składający się z jednej szklanej ściany, pozbawiony progu jest niezwykle łatwy i wygodny w obsłudze dla dzieci, osób starszych, ale także osób niepełnosprawnych. Co równie ważne tego rodzaju prysznic jest łatwiejszy w czyszczeniu od standardowego rozwiązania z brodzikiem – osady z mydła nie gromadzą się w różnego rodzaju szczelinach i zakamarkach, dzięki czemu utrzymanie w czystości takiego prysznica nie sprawia praktycznie żadnych problemów.

2. Estetyka

Łazienka, w której nie ma brodzika, wygląda wizualnie o wiele bardziej przestronnie, co idealnie wpisuje się we współczesne trendy, jeżeli chodzi o aranżacje nawiązujące do minimalizmu. Prostota tego rozwiązanie sprawia, że pasuje ono praktycznie do każdego wnętrza, a możliwości aranżacyjne takich kabin są niewyczerpane i ograniczone jedynie naszą wyobraźnią.

3. Uniwersalność

Kabina prysznicowa bez brodzika to idealne rozwiązanie dla łazienek o niestandardowym kształcie, a więc takich z dużą ilością załamań czy wnęk, gdzie dopasowanie brodzika byłoby wręcz niemożliwe. Szklaną ścianę możemy natomiast wstawić praktycznie w każdym miejscu, ponieważ nie ogranicza nas w żaden sposób rozmiar oraz kształt brodzika, co sprawia, że taki prysznic pozwala zaaranżować nawet naprawdę „trudne” pomieszczenia.

Wady prysznica bez brodzika

1. Koszt

Główną wadą, jeżeli chodzi o aranżacje łazienki bez brodzika, jest wyższy koszt takiego rozwiązania, wynikający z konieczności zastosowania odpływu liniowego, a także bardziej skomplikowanego montażu wymagającego skorzystania z usług fachowców.

2. Problemy montażowe

Na kabinę prysznicową bez brodzika zdecydować się można albo na etapie projektowania łazienki albo podczas naprawdę poważnego remontu. Jeżeli jednak w naszej łazience zamontowana jest już kabina prysznicowa z brodzikiem, sprawa się komplikuje, ponieważ brak odpowiednich spadów czy izolacji przeciwwilgociowej znacznie utrudnia montaż kabiny bez brodzika. Tego typu zmiana generuje naprawdę wysokie koszty, stąd warto już na etapie projektowania domu czy też mieszkania solidnie przemyśleć swoją koncepcję, tak aby uniknąć niepotrzebnego wydawania pieniędzy na późniejszym etapie.

3. Możliwość zalania

Jakiekolwiek błędy przy montażu kabiny pozbawionej brodzika skutkować mogą tym, że woda wylewać się będzie na podłogę łazienki lub zalewać będzie mieszkanie sąsiada. Kluczową rolę w przypadku tego typu rozwiązanie odgrywa więc odpowiednio skonstruowany odpływ oraz hydroizolacja, o której kilka słów poniżej.

Uwaga: hydroizolacja!

Hydroizolacja to słowo, które podczas montażu prysznica bez brodzika powinno towarzyszyć nam jak najczęściej. Prysznic bez brodzika wymaga bowiem wykonania solidnej izolacji przeciwwilgociowej, w przeciwnym wypadku narażamy się na działanie podwyższonego poziomu wilgoci, a w skrajnym wypadku na zalanie niższej kondygnacje budynku, a tego z pewnością chcielibyśmy uniknąć.

Tego rodzaju hydroizolacje wykonuje się przy wykorzystaniu specjalnej masy izolacyjnej lub też płynnej folii. Sam proces wykonania izolacji warto wykonać z odpowiednią starannością, a najlepiej zatrudnić do tego specjalistę, który po prostu zna się na rzeczy.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Decydując się na natrysk bez brodzika, stawiajmy na bardzo dobrą jakość materiałów, z których zostanie on wykonany – mowa tutaj, chociażby o płytkach antypoślizgowych, od których zależy bezpieczeństwo poruszania się w takim prysznicu. Kolejna sprawa to fuga: specjaliści zalecają przede wszystkim fugi epoksydowe, cechujące się odpornością na działanie wilgoci, bardzo dużą trwałością oraz co równie ważne łatwością utrzymania ich w czystości, co w przypadku łazienek jest niezwykle ważną sprawą.

W tym miejscu warto podkreślić jeszcze raz to, że kabina prysznicowa bez brodzika wcale nie jest łatwa w montażu. Tego rodzaju prace wymagają precyzji oraz doświadczenia. Tak jak zostało to już powiedziane wcześniej niewłaściwa izolacja czy nieodpowiednio spasowany odpływ mogą stanowić w przyszłości przyczynę wielu kłopotów. Decydując się na kabinę prysznicową bez brodzika, stawiajmy więc na fachowców oferujących usługi na wysokim poziomie – to podstawa, jeżeli chcemy się cieszyć bezproblemowym korzystaniem z tego typu natrysku. Powodzenia!