Salon jest miejscem, w którym użytkownicy spędzają najwięcej swojego wolnego czasu. Powinien zostać urządzony w taki sposób aby był przyjemny, jasny i przytulny oraz urządzony wedle indywidualnych preferencji. Coraz częściej praktykuje się otwarte salony, bez zbędnych drzwi. Takie rozwiązanie niesie z sobą wiele plusów, zwłaszcza w kwestii swobody w przemieszczaniu się osób starszych i niepełnosprawnych. Należy zadbać o wyeliminowanie progów, gdyż mogą być przeszkodą dla osób z ograniczoną możliwością ruchową i osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Podłoga w pokoju dziennym powinna być w jak najmniejszym stopniu śliska. Dobrym rozwiązaniem jest wykładzina dywanowa umocowana na całej powierzchni podłogi, gdyż mniejsze dywany i dywaniki mogą się odkształcać i wywijać ku górze, a w efekcie mogą spowodować nieoczekiwany upadek domownika. Ściany w pomieszczeniu powinny być jasne i delikatne, jednakże jest to kwestia indywidualna. Całe pomieszczenie pokoju dziennego musi posiadać odpowiednią przestrzeń manewrową. Salon powinien być jednym z największych pokoi w domu i posiadać odpowiednią przestrzeń. Fotele i siedziska są niezbędnym elementem wyposażenia. Przede wszystkim powinny być wygodne, funkcjonalne i miłe w dotyku. Seniorzy i osoby niepełnosprawne powinny wybrać fotele o twardszym siedzisku, gdyż zapadające się fotele mogą powodować dyskomfort w użytkowaniu. Siedziska muszą posiadać odpowiednią wysokość, aby osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich nie miały większych problemów z przesiadaniem się. Najlepiej będzie wybrać te o podobnej wysokości do wózka inwalidzkiego. Podobnie jest w przypadku seniorów. Osoby starsze powinny dopasować wysokość siedziska wedle indywidualnych preferencji. Zbyt niskie siedzisko może powodować problem z powstaniem z niego o własnych siłach. W celu podniesienia komfortu, można zadbać o wybór fotela z możliwą regulacją zagłówka czy podłokietników. Dodatkowymi możliwościami może być regulowanie wysokości, ustawianie fotela w pozycji siedzącej oraz leżącej i wysuwany podnóżek. Fotele z zamontowanym stałym podnóżkiem będą doskonałym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób starszych. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się wystarczająca ilość miejsca, warto pomyśleć o sofie bądź narożniku, który doskonale sprawdzi się w przypadku wizyty gości. W salonie nie może zabraknąć stolika kawowego, który powinien być dopasowany do indywidualnych preferencji, jednakże zaleca się wybór modelu z możliwością regulacji wysokości. W przypadku braku jadalni, salon można doposażyć w większy stół, najlepiej z regulacją wysokości blatu. Dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim ważna jest możliwość swobodnego podjazdu.

Salon z reguły nie posiada zbyt dużej ilości mebli. Dla osoby niepełnosprawnej i starszej dużym komfortem będzie usytuowanie na ścianie bądź szafce telewizora, który wypełni wolny czas i pozwoli na relaks. Ważna jest możliwość sterowania sprzętu pilotem, bez konieczności przemieszczania się i wyłączania/włączania go bezpośrednio przyciskiem. Dodatkowym udogodnieniem będzie zamontowanie dodatkowych głośników, które umożliwią osobom słabosłyszącym dostosowanie dźwięku wedle własnych potrzeb. Osoby słabowidzące winny wybrać telewizor o większej rozdzielczości. Sprzęt elektroniczny nie powinien być instalowany zbyt wysoko, gdyż utrudni to utrzymanie jego czystości.

Komoda bądź szafa w salonie powinna posiadać wysuwane półki z możliwością blokady prowadnic. Głębokość półek nie powinna przekraczać 60 cm. W przypadku braku wysuwalnych środków, optymalna głębokość to 40 cm. W obu przypadkach osoby niepełnosprawne i starsze będą mogły swobodnie dostać potrzebny przedmiot. Na dole szafy winny być ustawione kosze wysuwne. Nie zaleca się umieszczania szuflad na dolnych partiach mebla, gdyż utrudni to swobodny zasięg do potrzebnych rzeczy. W przypadku komody, zalecany jest wybór mebla na wyższych nóżkach. Ważniejsze i częściej używane przedmioty winny być ustawione na górnych partiach szafy lub komody. Mebel nie powinien być zbyt wysoki, gdyż osoba niepełnosprawna ruchowo może mieć problem z dosięgnięcie najwyższych pólek, jednakże jest to zależne od indywidualnych preferencji. Dodatkową formą zachowania bezpieczeństwa jest przytwierdzenie mebla do ściany, w celu uniknięcia możliwego wywrócenia się szafy bądź komody w chwili ewentualnego oparcia się o niego osoby starszej lub osoby z ograniczoną możliwością ruchową.