Transport osób niepełnosprawnych i starszych, na przestrzeni lat stał się dużo prostszy i korzystniejszy dla tej grupy społecznej.
Transport osób niepełnosprawnych i starszych, na przestrzeni lat stał się dużo prostszy i korzystniejszy dla tej grupy społecznej. Współcześnie, osoby o ograniczonej sprawności ruchowej lub innej niepełnosprawności, mogą samodzielnie kierować pojazdem mechanicznym, po wcześniejszym dostosowaniu samochodu do indywidualnych potrzeb i preferencji. Jest to bardzo duże ułatwienie, zwłaszcza dla osób samotnych, które preferują samodzielność w działaniu i cenią sobie komfort. Osoby niepełnosprawne muszą jednakże spełniać określone warunki, które uprawnią do kierowania pojazdem, w celu zachowania niezbędnego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W przypadku braku możliwości samodzielnej jazdy samochodem, istnieje możliwość zakupu pojazdu, który ma funkcję przewożenia osób niepełnosprawnych wraz z wózkiem inwalidzkim. Takie rozwiązanie jest dużo korzystniejsze, niż transport osoby niepełnosprawnej w zwykłym samochodzie osobowym, gdyż wniesienie danej osoby i składanie wózka, staje się kłopotliwe i uciążliwe. Wyższe samochody, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo, posiadają funkcję wysuwanego podestu, którym wózek inwalidzki może przejechać bez większych utrudnień, a dodatkowe pasy zabezpieczające, wewnątrz pojazdu, uniemożliwiają przesuwanie się wózka w czasie jazdy. Bardzo korzystnym rozwiązaniem jest zadbanie o tzw. kartę parkingową dla osób niepełnosprawnych, która umożliwia parkowanie samochodu w wyznaczonych miejscach (niebieska koperta).
Samochód to tylko jedna z wielu form transportu ludzi. Warto również przyjrzeć się wielu udogodnieniom komunikacji miejskiej, która w znacznym stopniu skupiła się na potrzebach osób z ograniczoną sprawnością ruchową i osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Niskopodłogowe tramwaje w większych miastach, umożliwiają łatwe przemieszczenie się do środka maszyny osób niepełnosprawnych, dzięki otwieranym rampom. Nowe tramwaje dysponują również sporą przestrzenią manewrową, przez co przemieszczanie się po środkowej części pojazdu nie stanowi większego problemu. Ponadto, specjalne wydzielone przestrzenie wraz z uchwytami pomocniczymi, dedykowane są osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich i pozwalają na bezpieczny przejazd.
Aktualnie, dostępne są również nowe autobusy niskopodłogowe, które posiadają podobne zastosowanie. Wysuwane rampy umożliwiają swobody wjazd do pojazdu, a wydzielone miejsca na wózek inwalidzki oraz przymocowane poręcze, umożliwiają utrzymanie wózka inwalidzkiego w jednym miejscu bez możliwości przesuwania w czasie jazdy.
W przypadku autobusów dalekobieżnych, niestety transport jest utrudniony, gdyż obecnie zbyt mała ilość tych pojazdów posiada specjalną windę przy tylnych drzwiach wejściowych, pomagająca przedostać się osobie niepełnosprawnej samodzielnie do wnętrza autobusu. Niedogodnością może być brak dostępu do toalety, gdyż kabiny WC są niewielkich rozmiarów i są usytuowane w dolnej części pojazdu.
Dużo lepszym wyborem na dalsze trasy będzie szynobus niskopodłogowy. Polskie Koleje Państwowe (PKP), umożliwiają również osobom niepełnosprawnym ruchowo, pomoc w przedostaniu się do środka pojazdu. Osoba niepełnosprawna musi stawić się na dworcu około 30 minut przed odjazdem pociągu i oczekiwać w wyznaczanym miejscu, oznaczonym niebieską tablicą z symbolem osoby niepełnosprawnej. Obsługa dworca lub osoba świadcząca określoną usługę ma obowiązek udzielić niezbędnej pomocy.
Innym środkiem transportu, który zezwala na transport osoby niepełnosprawnej, są Linie lotnicze. Warto jednakże, przed planowanym lotem, zaznajomić się z dodatkowymi udogodnieniami, które są dedykowane osobom potrzebującym pomocy w przedostaniu się na pokład. Jednym z nich jest asysta specjalna, przydzielana osobom niepełnosprawnym w postaci pracownika lotniska, który jest zobligowany do przetransportowania osoby niepełnosprawnej na pokład samolotu.
Wszelkie udogodnienia w transporcie dedykowane są również osobom starszym. Zarówno w autobusach jak i tramwajach, wydzielone zostały specjalne siedzenia, znajdujące się w niedalekiej odległości od drzwi wejściowych, tak aby senior nie musiał przemieszczać się w czasie jazdy po pokładzie pojazdu. Niskopodłogowe maszyny są również wygodniejsze, zwłaszcza dla osób starszych, dla których strome schody autobusów i tramwajów mogą być kłopotliwe, nieporęczne lub wymagające pomocy osób trzecich.
Ważnym aspektem jest również posiadanie przy sobie ważnych dokumentów potwierdzających niepełnosprawność, a przy tym legitymację osoby niepełnosprawnej, dzięki której przysługują określone ulgi oraz zniżki na przejazdy zarówno komunikacją miejską jak i autobusem dalekobieżnym czy pociągiem. Niniejsza legitymacja respektowana jest również w niektórych muzeach, kinach czy teatrach.
Najnowsze komentarze