Współczesna technologia, z roku na rok wdraża nowe pomysły, które mają na celu ułatwić codzienne funkcjonowanie osób starszych i niepełnosprawnych.

Współczesna technologia, z roku na rok wdraża nowe pomysły, które mają na celu ułatwić codzienne funkcjonowanie osób starszych i niepełnosprawnych. Warto zapoznać się z pewnymi urządzeniami, które na pewno zadowolą niepełnosprawną i starszą grupę społeczeństwa.

Jednym z bardzo dobrze przemyślanych produktów jest zegarek mówiący, dla osoby niewidomej. Sama obsługa urządzenia nie jest skomplikowana, a komunikaty głosowe ułatwiają użytkowanie tego sprzętu. Alternatywnym rodzajem zegarków dedykowanym osobom z dysfunkcją wzroku, są zegarki z otwieraną szybką. Dzięki temu, osoba niepełnosprawna może w łatwy sposób wyczuć puszkiem palców wskazówki i sprawdzić obecną godzinę. Są to również przedmioty, którymi mogą posługiwać się osoby starsze. Do innych, znaczących udogodnień można zaliczyć napisy alfabetem Braillea na opakowaniach leków. Osoba niewidoma ma możliwość przeczytania nazwy leku samodzielnie. Warto również nadmienić o specjalnych oprogramowaniach lub aplikacjach głosowych, które umożliwiają bezpośrednie korzystanie z komputera i innych sprzętów elektronicznych. Przedmioty codziennego użytku domowego, które w znacznym stopniu ułatwią normlane funkcjonowanie są uchwyty na szklankę, który alarmuje, kiedy pozom wody w naczyniu jest zbyt wysoki.

Dla osób z dysfunkcja słuchu również wprowadzano kilka udogodnień, zwłaszcza w przypadku programów telewizyjnych i aplikacji telefonicznych. Coraz częściej pojawiają się filmy, programy naukowe wraz z napisami lub obecnością tłumacza języka migowego. Ciekawym rozwiązaniem są również wibrujące budziki lub czujniki alarmujące jednostajnym lub migającym światłem.

Innymi urządzeniami, które mogą wspomóc codzienne czynności dla osób starszych i osób z ograniczoną sprawnością ruchową są miedzy innymi uchwyty do ubierania, pętla ze specjalną rączka pomagającą zapinać guziki czy przyrząd pomagający zakładanie skarpet. Ciekawymi pomysłami ułatwiającymi domowe czynności są również skrzyneczki na leki z wydzielonymi rubrykami dedykowanymi na każdy dzień oraz porę spożywania leku. Podobnym mini urządzeniem jest zgniatacz do tabletek, który sprawdza się wśród osób mających problem z przełykaniem zbyt dużego leku. Dosyć pomysłowym produktem jest urządzenie do nawlekania nici, który sprawdzi się w każdym domu osoby starszej. Warto również przemyśleć zakup chwytaka, który pozwoli przesunąć lub podnieść drobne przedmioty z niższych partii mebli lub podłogi.